Losar w filii klasztoru Bencien w Grabniku

Dziś mamy piękny, słoneczny 1 dzień Nowego 2144 Roku,
liczony wg kalendarza tybetańskiego, opierającego się na cyklach księżyca.

Z tej okazji wczoraj w ,"wigilię” Losaru w filii klasztoru Bencien szkoły Kagju, zlokalizowanym w Grabniku k. Grodziska Mazowieckiego miała miejsce całodniowa i barwna uroczystość, na wzór tej w Tybecie.
Na jej obchody składała się Abhiszeka Amitabhy z błogosławieństwem długiego życia, praktyka ofiarowania wonnego dymu Riło Sangcie z akompaniamentem muzycznym lamy Rinczena, Ciepyn Lamy Geleka oraz pozostałych zgromadzonych lamów i mnichów polskich i zagranicznych.

A następnie Tsok pudża Milarepy* z rozrzucaniem ryżu przez wszystkich uczestników za pomyślność i błogosławieństwo, oraz obfity i znakomity poczęstunek.

Milarepa uznawany jest za największego jogina Tybetu. Jego najważniejszym uczniem był Gampopę od którego wzięła swój początek szkoła Kagju. Wszystkie cztery główne szkoły buddyzmu tybetańskiego uznają, że Milarepa osiągnął oświecenie w ciągu jednego żywota.
Jego, napisana w XV w. biografia, wraz z zawartymi
w niej "pieśniami oświecenia", jest do dziś jednym
z wielkich źródeł inspiracji w buddyzmie tybetańskim. Życie tego wielkiego mistrza niczym z powieści sensacyjnej, stało się kanwą filmu "Milarepa(polecamy gorąco!).
Nowy Rok Ognistego Ptaka będzie na pewno szczególny dla pary małżeńskiej związanej z Ośrodkiem w Grabniku, która zdecydowała się odbyć razem kilkuletnie odosobnienie medytacyjne w tzw. drubkangu (drub - praktyka, kang - dom, pomieszczenie)na terenie Ośrodka. Jest to możliwe ze względu na obecność lamy Rinczena, głównego lamy Centrum w Grabniku, który został wyznaczony przez J. E. Sangje Njenpę Rinpoczego i Kjabdzie Tengę Rinpoczego
na nauczyciela prowadzącego ośrodek trzyletnich odosobnień medytacyjnych, gdzie kształcą się przyszli lamowie.

1_0.jpg

2_1.jpg

3_0.jpg

4.jpg
lama Tenzin, który we wrześniu ukonczył 3-letnie odosobnienie
i Gabriela Morawska z naszej redakcji.

5.jpg

6IMAG1217small.jpg

7.jpg

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer