warning: Creating default object from empty value in /home/milinda/domains/milinda.pl/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Kultura i sztuka

Słuchanie Ciszy

Żyjący w Stanach Zjednoczonych japoński malarz Chiura Obata, zauroczony pięknem gór Sierra Nevada w słynnym Parku Narodowym Yosemite w Kaliforni, powiedział znamienne słowa:

"Jedni uczeni lubią prowadzić wykłady, drudzy wieść dyskusje. Ty wiele możesz się nauczyć słuchając Ciszy."

Obata widział w potężnych, kalifornijskich sekwojach łączniki pozwalające kontaktować się Niebu i Ziemi. Czytaj dalej

Permakultura na Lubelszczyźnie

W maju 2017 r. w Podlodówku na Lubelszczyźnie odbyły się Międzynarodowe Dni Permakultury, które miały miejsce na terenie gospodarstwa Moniki Podsiadły i Andrzeja Młynarczyka, złożonego z wiejskiej zagrody, sadu oraz pól i łąk.

Festiwal cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Wzięło w nim udział wielu uczestników, którzy przybyli z całego kraju, a nawet z zagranicy. Czytaj dalej

Spotkanie Kolibra z Żubrem w Białowieży

W dniach 22-24 sierpnia w Białowieży miało miejsce niezwykłe spotkanie, któremu patronowało nasze Stowarzyszenie Milinda. Przyjechała Shuni Giron - kapłanka Majów z Gwatemalii.
Towarzyszyło jej dwoje muzyków, a za razem jej uczniów - Tomy Harevis i Nani.
Harevis i Nani otworzyli spotkanie koncertem w domu kultury w Białowieży. Czytaj dalej

Promocja książki "Emancypacja zwierząt?"

25/08/2016 18:00
25/08/2016 20:00

Księgarnia i kawiarnia Tarabuk oraz Polskie Towarzystwo Etyczne zapraszają na spotkanie promocyjne książki Emancypacja zwierząt?, pod red. Eugenii Łoch, Agnieszki Trześniewskiej, Dariusza Piechoty (Lubelskie Towarzystwo Naukowe, Lublin 2015).

W rozmowie o książce wezmą udział: Agnieszka Trześniewska, Dariusz Piechota i Dariusz Gzyra.
Spotkanie poprowadzi Marcin Orliński.

Podczas spotkania będzie możliwość otrzymania darmowego egzemplarza książki! Wstęp wolny. Czytaj dalej

Gdzie: 
Tarabuk Marszałkowska 7, Warszawa
Za ile: 
wstęp wolny

„Dżataki” – warsztaty rodzinne opowiadania bajek

09/04/2016 10:00

W Muzeum Azji i Pacyfiku w najbliższą sobotę 9-ego kwietnia będą miały miejsce, pierwszy raz w Polsce, rodzinne warsztaty opowiadania, oparte na "dżatakach" zwanych niekiedy (nie do końca słusznie) "bajkami buddyjskimi".
Dżataki to opowieści o czynach dokonanych przez Buddę Siakjamuniego w jego wcześniejszych wcieleniach. Jedna z najbardziej znanych z tych opowieści "Głodna tygrysica" jest przytoczona w filmie "Mały Budda", który był kamieniem milowym w przybliżaniu ludziom Zachodu kultury buddyjskiej. Czytaj dalej

Gdzie: 
Muzeum Azji i Pacyfiku ul. Solec 24, Warszawa
Za ile: 
Wstęp 25 zł (bilet rodzinny dla dziecka i opiekuna; dla drugiego i kolejnego dziecka – 15 zł)

Koncert pamięci Słąwka Gołaszewskiego

16/12/2015 18:30

15 lipca tego roku odszedł Sławomir Gołaszewski, jedna z najważniejszych postaci polskiej kuluty alternatywnej/kontrkultury (o ile te określenia coś jeszcze znaczą).
Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Promocji Kultury W To Mi Graj oraz klub Fugazi zapraszają na koncert poświecony pamięci Sławka Gołaszewskiego.

Wystąpią :
- 52UM z Robertem Brylewskim
- Vienio z P.K.P. Trio z gośćmi specjalnymi
Tomkiem Lipińskim oraz Robertem Materą
w premierowym wykonaniu projektu „Profil pokoleń”
- Miood

Koncert poprowadzi Mirek „Maken” Dzięciołowski i będzie on streamingowany przez Radio eNCeK.

Gdzie: 
Klub Fugazi, ul. MIńska 65, Warszawa

JAPOŃSKA CEREMONIA HERBATY W INTENCJI ŚWIATOWEGO POKOJU

15/10/2015 18:00

Uczestnicy spotkają się przy Słupie Pokoju w ogrodzie Muzeum Azji i Pacyfiku. Następnie udadzą się na ceremonię parzenia herbaty, którą przeprowadzą członkowie Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke Sunshinkai. W wydarzeniu wezmą również przedstawiciele Goi Peace Foundation z Japonii. www.sunshinkai.org.pl, www.goipeace.eu

Gdzie: 
Muzeum Azji i Pacyfiku ul. Solec 24, Warszawa

Dzień domeny publicznej 2014/2015

13/01/2015 17:00

Na początku każdego roku na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać ograniczeniom prawa autorskiego i przeszły do domeny publicznej. W nowym 2015 roku status domeny publicznej uzyskają kolejne utwory literackie, obrazy i grafiki, filmy i nagrania oraz prace naukowe i publicystyczne, dzięki czemu będą mogły być swobodnie kopiowane i rozpowszechniane oraz wykorzystywane do tworzenia materiałów edukacyjnych, projektów artystycznych czy aplikacji. Czytaj dalej

Gdzie: 
Muzeum Powstania Warszawskiego, Sala pod Liberatorem)
Za ile: 
wstęp wolny

„Grotowski powtórzony” – tekst Jerzego Grotowskiego w 16. rocznicę jego śmierci czyta i interpretuje Ludwik Flaszen

14/01/2015 18:00

Poznawanie – na żywo –„pisarstwa” Grotowskiego. Lektura fragmentów jego wypowiedzi z komentarzami. Rozmyślania – z udziałem obecnych – nad rolą ekspresji słownej w jego działalności praktycznej, poza teatrem i w teatrze. Jak dyskurs Grotowskiego, dziś „powtórzony”, brzmi w czasie teraźniejszym, w epoce dzisiejszej? Czy jest zrozumiały – i jak? – dla tych, którzy nigdy nie zetknęli się osobiście z praktyką mistrza z Opola, Wrocławia i Pontedery? Czytaj dalej

Gdzie: 
Instytut Grotowskiego Rynek-Ratusz 27, Wrocław
Za ile: 
wstęp wolny

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

05/12/2014 18:00
14/12/2014 23:00

Czternasta edycja jednego z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka odbędzie się w Warszawie, w dniach 5 – 14 grudnia 2014.
W konkursie zobaczymy dwanaście dokumentów na temat praw człowieka. Prócz tego przegląd najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka, panorama dokumentów podejmujących temat różnych form indoktrynacji i wiele więcej. Czytaj dalej

Gdzie: 
Kino Muranów
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i KINO LAB
Państwowe Muzeum Etnograficzne - Kino Antropos
Za ile: 
bezpłatny

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer