Kościół katolicki krytykuje Donalda Trumpa

Mocne słowa padły pod adresem Donalda Trumpa po jego decyzji o wycofaniu Stanów Zednoczonych z porozumienia klimatyczneo ze strony przedstawicieli Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

Kanclerz Papieskiej Akademii Nauk biskup Marcelo Sanchez Sorondo uznał decyzję amerykańskiego prezydenta za "katastrofę dla ludzkości i planety" i podobne zaprzeczanie faktom, jak twierdzenie, że ziemia jest płaska i podkreślił, że decyzja ta "jest nieracjonalna, nie ma nic wspólnego z nauką i podyktowana jest wyłącznie interesem ekonomicznym". Dodał także że to policzek wymierzony w twarz kościołowi katolickiemu, którego głowa papież Franciszek, podczas niedawnego spotkania podarował Trumpowi egzemplarz swojej ekologicznej encykliki "Laudato Si".

Donald_Trump_official_portrait.jpg
Zdaniem biskupa Donald Trump uległ wpływowi lobby naftowego, które wspierało go w kampanii wyborczej. W tej sytuacji "Europa powinna wypełnić próżnię, jaką pozostawia Ameryka i objąć przywódczą rolę, "to czas Europy, popieranej przez Chiny i przez Azję" - powiedział kanclerz Papieskiej Akademii Nauk.

Z kolei episkopat USA w specjalnym oświadczeniu przypomniał, że amerykańscy biskupi, Papież i katolicy na całym świecie popierali tę ugodę, stanowiącą „ważny mechanizm polityki międzynarodowej promujący odpowiedzialne zarządzanie środowiskiem oraz zachęcający do powstrzymania zmian klimatycznych".
Amerykański episkopat wypowiedział się również na temat planu budżetowego na 2018 rok. W liście skierowanym do członków kongresu można przeczytać m.in., że "budżet powinien chronić pracowników, którzy walczą o godne życie dla siebie i swoich rodzin". Zawiera on również ostra krytykę cięć wydatków na Medicaid, utworzony w 1956 roku wspólny program władz stanowych i federalnych, pokrywający koszty leczenia niezamożnych amerykanów oraz zmniejszenia wydatków na kartki żywnościowe dla najuboższych. Ogółem budżet na 2018 rok przewiduje ograniczenie wydatków na programy socjalne o kwotę o około 1 bln dolarów, natomiast wzrost o 10 procent wydatków na wojsko a także duży wzrost wydatków na bezpieczeństwo wewnętrzne.
Biskupi amerykańscy w swoim liście położyli również nacisk na działanie dyplomatyczne i kontakty międzynarodowe mające n celu promowanie pokoju. Zdaniem hierarchów wydatki na te cele nie powinny ulec żadnym cięciom.
W przyszłorocznym budżecie administracja Donalda Trumpa ogranicza również wydatki na pomoc międzynarodową w tym przewiduje zaprzestanie wsparcia dla tybetańskiej diaspory.
W zakończeniu listu biskupi podkreślili, ze są gotowi do współpracy z przedstawicielami zarówno republikanów jak i Demokratów nad budżetem który ograniczy deficyt a jednocześnie będzie chronił ubogich i bezbronnych a także promował pokój i dobro wspólne.

źródło:
Radio Watykańskie
Deon
The Hindu

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer