Kongres "Czyje jest miasto"

21/09/2014 10:00
21/09/2014 16:00

Należące do Porozumienia Ruchów Miejskich stowarzyszenie Miasto jest Nasze zaprasza do dyskusji o wizjach rozwoju miasta przyjaznego mieszkańcom!
mjn-kongers.jpg

Czyje jest miasto? Mieszkańców? Urzędników? Seniorów? Rodziców? Deweloperów? Miasto w założeniu powinno być naszym dobrem wspólnym. Kto jednak i w jakim stopniu ponosi za nie odpowiedzialność?

Celem Kongresu jest podjęcie wieloaspektowej dyskusji na temat wizji miasta przyjaznego mieszkańcom – pod względem planowania przestrzennego, dostępu do zieleni, edukacji, służby zdrowia i kultury. Wspólnie zastanowimy się także nad możliwymi kierunkami rozwoju aktywności obywatelskiej. Wydarzenie podzielone jest na dwie części: wykłady ekspertów oraz otwarte warsztaty. Całość spotkania poprowadzi Kacper Pobłocki (Porozumienie Ruchów Miejskich).

W pierwszej części głos zabiorą eksperci w dziedzinach związanych z zaangażowaniem społecznym i polityką miejską, którzy w krótkich wystąpieniach nakreślą mapę interesariuszy dzisiejszej gry o miasto. W tej części prelekcje wygłoszą: Jan Śpiewak (stowarzyszenie Miasto Jest Nasze) o tym, dlaczego aktywiści miejscy powinni sięgać po władzę; Agata Dąmbska (Forum Od-nowa) o zmianie paradygmatu funkcjonowania samorządu; Katarzyna Radzikowska (radna dzielnicy Wilanów, stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów) o kompetencjach rady dzielnicy; Artur Celiński (Res Publica Nowa) o partycypacji i włączaniu obywateli w działania samorządu; Irena Herbst (Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego) o PPP; Grzegorz Buczek (Towarzystwo Urbanistów Polskich) o urbanistyce i Barbara Jezierska (b. Mazowiecki Konserwator Zabytków, architekt) o ochronie zabytków na poziomie samorządu.

Część drugą będzie poświęcona praktycznym zajęciom w grupach. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać bliżej wybrany aspekt działalności samorządu, m.in. pod względem polityki społecznej, edukacyjnej, kulturalnej czy mieszkaniowej. Warsztaty poprowadzą: Maria Środoń (stowarzyszenie Ochocianie, ISNS UW) o procesach aktywizacji obywateli; Maciej Czeredys (architekt, urbanista) o spółdzielniach i budownictwie komunalnym; Ewa Zielińska (Warszawa Handlowa) o roli handlu lokalnego; Michał Sas (stowarzyszenie Miasto Jest Nasze) o procedurze wyborów samorządowych; Mikołaj Herbst (Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych, UW) o roli samorządu w edukacji oraz Marta Żakowska (Res Publica Nowa, Magazyn Miasta) o seniorach.

Gdzie: 
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, (budynek Laboratorium), ul. Jazdów 2, Warszawa
Za ile: 
wstęp wolny, po rejestracji na stronie Kongresu

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer