Koliber i żubr

Obejmujemy patronat medialny nad "Spotkaniem Kolibra z Żubrem" kilkudniowym wydarzeniem na skraju Puszczy Białowieskiej, w której obronę się zaangażowaliśmy, podczas którego nastąpi historyczne spotkanie dwóch światów, mocno związanych z przyrodą - społeczności Puszczy Białowieskiej i społeczności znad jeziora Atitlan.

Jedną z najistotniejszych różnic miedzy Zachodem a Wschodem jest podejście do przeciwieństw
Zachód reprezentuje w swoim myśleniu pojęcie dualistyczne przeciwstawiające sobie przeciwieństwa, kontrastujące, oddzielające nieprzebytym murem: dusza i ciało, dobro i zło, prawda i fałsz, kobieta i mężczyzna.
Wschód reprezentuje tutaj inne, miękkie podejście wyrażane przez symbol in yang w którym przechodzą one płynnie w siebie nawzajem. Jest ono tez obecne w buddyjskiej niedualności.
Oczywiście Tradycja Zachodu zawiera też takie podejście (np. hieros gamos). "Coincicetia oppositorum jest ostatnią zaporą przed dziedziną rajską" Mikołaja z Kuzy jest również przykładem takiego podejścia.
Spotkanie Kolibra i Żubra jest trochę jak takie właśnie spotkanie przeciwieństw.
Jest właśnie co najmniej koincydencją, że Nan Shuni Giron przyjeżdża do Białowieży właśnie teraz, kiedy nasila się tam konflikt wartości, konflikt cywilizacji życia z cywilizacją śmierci. Po jednej stronie stają ludzie z różnych krajów, artyści, ekologiczni aktywiści, działacze religijni.Przeciwnicy Puszczy "stoją tam gdzie kiedyś stało ZOMO", stoją po stronie cywilizacji śmierci.
post z milinda na fb
Ten podział idzie w poprzek klasycznych podziałów społecznych i politycznych. Nie jest najważniejszym podziałem czy linią sporu. Ale właśnie takie podejście jest szansą na skuteczną i prawdziwie dobrą zmianę, kiedy "władza miłości pokona miłość władzy" a społeczny paradygmat chciwości zostanie zastąpiony przez paradygamt caritas/bodhiczitty.
Takie właśnie spotkania, rożnych kultur i mentalności, odnoszących się do siebie ze wzajemnym szacunkiem i uczących się od siebie nawzajem są metodą przybliżenia tej zmiany
Szczegółowy program wydarzenia
https://www.facebook.com/events/227187697677948/

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer