Indyjsko-indonezyjskie porozumienie obronne

Indyjska Minister Spraw Zagranicznych Sushma Swaraj wzięła udział w posiedzeniu Wspólnej Komisji Indonezji i Indii, w indonezyjskiej Dżakarcie, w piątek 5 stycznia. Efektem rozmów indyjskiej minister jest zacieśnienie współpracy obronnej między Republika Indii a Indonezją.
Jak oświadczył indonezyjski minister spraw zagranicznych Retno Marsudi, rozmowy dotyczyły poszerzenia i przyśpieszenia umów o współpracy w dziedzinie obrony, które dotyczyć mają zwalczania piractwa i nielegalnych połowów, walki z terroryzmem i cyberatakami.

Sushma_Swaraj_in_2014.jpgSzef indyjskiego MSZ Sushma Swaraj, stwierdziła że Indie i Indonezja mają szczególna pozycję do wykorzystania w rejonie indo-pacyficznym. Oba kraje uzgodniły także, że będą współpracować dwustronnie z innymi państwami aby "zmienić wyzwania stojące przed regionem w możliwości". Dodała też, ze Indie i Indonezja sprzeciwiają się selektywnemu podejściu do walki z terroryzmem i wzywają wszystkie kraje do zaprzestania udzielania schronienia terrorystom. Postanowiono też przyśpieszyć negocjacje w kwestii specjalnych stref ekonomicznych, ułatwień w handlu i wspólnych inwestycji. Celem w tym zakresie jest zwiększenie wolumenu obrotów do 50 mld dolarów w 2025 roku. W rouk 2017 deficyt Indii w handlu z Indonezją wynosił ponad 8 mld dolarów (wobec ponad 15 mld całego obrotu).
Wizyta Swaraj w Indonezji była częścią indyjskiej ofensywy dyplomatycznej w ramach nowego politycznego planu "Act East", mającego na celu poprawę stosunków z krajami regionu Indo-Pacyfiku, Koreą Południową, Australią, Nową Zelandią i wyspami Pacyfiku. Indie chcą wzmocnić partnerstwa z tymi krajami w zakresie gospodarki, bezpieczeństwa, polityki, zwalczania terroryzmu i obrony.
"Dla Indii kluczowe znaczenie mają stosunki z Aseanem, które stanowią rdzeń naszej polityki Act East" - powiedziała minister Swaraj. ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) to organizacja powstała w 1961 roku i zrzeszająca Filipiny, Indonezję, Malezję, Singapur, Tajlandię, Brunei, Wietnam, Laos, Mjanmę i Kambodżę i będąca forum współpracy ekonomicznej i politycznej. Polityczna "ofensywa" Indii w tym rejonie może oznaczać próbę zrównoważenia wpływów Chińskiej Republiki Ludowej rosnących za sprawą wycofania się prezydenta Trumpa z TTP, i rozwoju chińskich projektów Nowego jedwabnego Szlaku i Azjatyckiego Banku Inwestycji Strukturalnych.
6 stycznia Retno i Swaraj zainaugurowali w Dżakarcie Asean-India Think-Tanks Forum (AINTT).
Wizyta w Dżakarcie była częścią 5-dniowej podróży po Azji południowo-Wschodniej podczas której minister Swaraj odwiedziła prócz Indonezji Tajlandieęi Singapur

Z kolei we worek 9 stycznia w New Dehli w Indiach doszło do rozmów prowadzonych przez indyjskiego Doradcę ds. Bezpieczeństwa Narodowego Ajit Doval'a i indonezyjskiego ministra ds. Politycznych i Bezpieczeństwa H. Wiranto. Jak oświadczył minister Wiranto "Spotkanie było bardzo konstruktywne" a oba kraje zobowiązały się podjąć konkretne działania związane z walką z terroryzmem, piractwem morskim, bezpieczeństwem cybernetycznym i współpracą w zakresie obrony.

Źródło:
Times Of India
Jakarta Globe

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer