„Grotowski powtórzony” – tekst Jerzego Grotowskiego w 16. rocznicę jego śmierci czyta i interpretuje Ludwik Flaszen

14/01/2015 18:00

Poznawanie – na żywo –„pisarstwa” Grotowskiego. Lektura fragmentów jego wypowiedzi z komentarzami. Rozmyślania – z udziałem obecnych – nad rolą ekspresji słownej w jego działalności praktycznej, poza teatrem i w teatrze. Jak dyskurs Grotowskiego, dziś „powtórzony”, brzmi w czasie teraźniejszym, w epoce dzisiejszej? Czy jest zrozumiały – i jak? – dla tych, którzy nigdy nie zetknęli się osobiście z praktyką mistrza z Opola, Wrocławia i Pontedery?

Punktem wyjścia seansu lektury z komentarzami, który poprowadzi Ludwik Flaszen, będzie tekst „Grotowski powtórzony. Słowa, słowa, słowa”.

Ludwik Flaszen był uczestnikiem i świadkiem wielkiej epoki teatru. Współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego przez cały okres jego istnienia (1959–1984). W latach osiemdziesiątych – dyrektor. Krytyk, pisarz, wieloletni partner twórczego dialogu z Grotowskim, sam został praktykiem, prowadząc doświadczenia parateatralne, warsztaty aktorskie w wielu krajach świata. Jego pierwsza książka „Głowa i mur” (1958) została skonfiskowana przez cenzurę PRL. Autor „Cyrografu” – tomu esejów i małych próz o sytuacji jednostki w systemie totalitarnym (pierwsze wydanie 1971, ostatnie – 1996, Kraków; wersja francuska – Paryż 1990). Jego tom szkiców Teatr skazany na magię(Kraków 1983) zawiera teksty oraz wykłady związane ze współpracą autora z Jerzym Grotowskim i jego udziałem w kształtowaniu twórczej doktryny Teatru Laboratorium. W roku 2010 ukazał się jego tom Grotowski & Company w języku angielskim, a w roku 2013 w języku włoskim. W przygotowaniu przekłady na języki: francuski, hiszpański, portugalski (Brazylia). W październiku 2014 ukazała się jego najnowsza książka w języku polskim Grotowski & Company. Źródła i wariacje. Za swoją działalność artystyczną i naukową otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Turyńskiego. Od 1984 roku, po rozwiązaniu Teatru Laboratorium, mieszka w Paryżu.

Gdzie: 
Instytut Grotowskiego Rynek-Ratusz 27, Wrocław
Za ile: 
wstęp wolny

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer