Międzyreligijny festiwal "Muzyka wiary-Muzyka Pokoju"

W niedzielę 22 października w Warszawie rozpaczął się, trwający do 29-ego, festiwal "Muzyka Wiary, Muzyka Pokoju". Największym wydarzeniem muzycznym Festiwalu będzie koncert legendy polskiego undergroundu i awangardy, czołowego zespołu muzyki orientalnej "Osjan" a kulminacja całego festiwalu będzie miała miejsce w czwartek 26-ego, kiedy o godzinie 18 modlitwy o pokój rozlegną się w świątyniach katolickich prawosławnych, muzułmańskich, w Synagodze Nożyków i ośrodku buddyjskim tradycji Zen.
W ramach festiwalu przewidziano też projekcje filmowe, debata na temat relacji między muzyka a wiarą religijną i spektakl z wykorzystanie fragmentów nauk św. Jana Pawła II. Dobór artystów i środków wyrazu zdaje się gwarantować, że festiwal będzie tez okazją by przekonać się, że sztuka religijna wcale nie musi cuchnąć naftaliną

plakat-ASYZ-gotowy-net1.jpgPierwszy Interdyscyplinarny Festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju jest organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II, przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Intencją organizatorów jest „podać sobie ręce, którym obca jest przemoc, a gotowe są nieść pomoc i ulgę potrzebującym", jak cytują oni słowa św. Jana Pawła II. Festiwal nawiązuje do tradycji międzyreligijnych spotkań modlitewnych w intencji pokoju zapoczątkowanych przez św. Jana Pawła II w 1986 roku. Rocznica pierwszego z tych spotkań przypada 27 października podczas trwania festiwalu.

Obecnie kiedy nie tylko w Polsce narasta duch przemocy i nienawiści, duch dzielenia i konfliktu, ten powrót do tradycji "ducha Asyżu", tradycji szczególnie doniosłej w naszym kraju, bo zapoczątkowanej przez papieża Polaka, jest bardzo potrzebny. Nie tylko na płaszczyźnie dialogu miedzy religiami i narodami ale też w intencji zakończenia "zimnej wojny domowej" jaka toczy się obecnie w Polsce.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer