Czujni obywatele

Kolanko wystające za okno? Taki widok w tym mieście dziwi coraz mniej. Nie, to nie żadna zbiorowa swawola, bowiem to plastikowe hydrauliczne kolanko skrywa w sobie precyzyjne urządzenie pomiaru kluczowego czynnika dla naszego układu oddechowego - powietrza.
Urządzenie jest nie tylko sensorem do pomiaru smogu,
ale czujnikiem obywatelskim – dzięki któremu obywatel może monitorować jakość wdychanego przez siebie powietrza w dowolnym miejscu, ale i dzielić się tą informacją z innymi obywatelami.
IMAG7910.jpg
Czujnik zaprezentowany nam w Domu Braci Jabłkowskich przez Lucasa, zaprojektowali młodzi programiści skupieni wokół projektu Ok Lab Stuttgart.
IMAG7913.jpg

Sensor bada próbkę pobranego powietrza, pokazuje jego parametry na wyświetlaczu i może przesłać dane na stronę projektu http://luftdaten.info Zasilany jest zwykłą ładowarką do usb
i możemy zbudować go samodzielnie wg projektu a jego koszt nie wyniesie więcej niż 30 euro.
IMAG7910_0.jpg
Na stronie oraz apce projektu dane dot. pyłów zawieszonych PM 2,5 i innych składników smogu, czerpane są już z ponad 5500 takich sensorów i aktualizowane co 2,5 minuty. Niedawno grupa użytkowników sensorów dokonała analizy tych danych, tworząc raport najbardziej zanieczyszczonych miejsc. I przedłożyła go burmistrzowi, który stara się rozładować tam ruch samochodowy. Daje to nadzieję na aktywację społeczności w innych aglomeracjach miejskich celem skutecznego naciskania władz do ograniczenia ruchu samochodowego, szczególnie że Stuttgart to typowe city car. Lufdaten.info to pierwszy system, który daje możliwość widoczności pomiarów prywatnych i tworzenia z nich wspólnej mapy i społeczności działającej na rzecz czystego powietrza.

IMAG7919.jpg IMAG7920a.jpg

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer