Chiny wybudują szybką kolej w Tajlandii

Tajlandia zaakceptowała chiński plan zainwestowania 5,5 mld dolarów w budowę superszybkiej kolei z Bangkoku do południowych Chin.
Inwestycja ta jest częścią ogromnego planu infrastrukturalnego, budowy sieci szybkich kolei pomiędzy Kunming, stolicą prowincji Junnan w południowych Chinach a krajami Azji Południowo-Wschodniej-Laosem, Tajlandią, Malezją, Singapurem. Budowany jest już odcinek kolei w Laosie. Regionalna kolej dużych prędkości ma zacząć kursować w 2020 roku.

W oficjalnej inauguracji budowy pierwszego odcinka z Bangkoku do Nakhon Ratchasima, stolicy tajlandzkiego stanu o tej samej naziwe wzięli udział m.in. premier Tajlandii gen. Prayut Chan-o-cha, ministrowie spraw wewnętrznych gen. Anupong Paochinda i transportu Akhom Toemphitthayaphisit, a ze stronu chińskiej ambasador ChRL w Tajlandii Lyu Jian i zastępca dyrektora Narodowej Komisji Rozwoju I Reform Chin Wang Xiaotao.

Inwestycja zapewni Chińskiej Republice Ludowej panowanie nad infrastrukturą kolejową w tym rejonie Azji, co ma również ogromne znaczenie wojskowe.
Kunming-Singapore.pngSieć kolei dużych prędkości składać się będzie z czterech odcinków: trzech z Kunming do Bangkoku: Zachodniego przez Myanmę (Birmę), Centralnego przez Laos, Wschodniego oraz Południowego z Bangkoku do Singapuru.

źródło:
NDTV
Xinhua

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer