Chiński reżim nie zezwala na wyjazd ciężko choremu nobliście

Chiński dysydent, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo został 26 czerwca zwolniony z więzienia w terminalnej fazie raka wątroby, zdiagnozowanego u niego w maju-poinformował jego adwokat Mo Shaoping.
Reżim Chińskiej partii Komunistycznej odmawia prośbom i apelom o wyjazd noblisty na leczenie do USA i nazywa Liu Xiaobo "kryminalistą".

W czwartek 29 czerwca został opublikowany list skierowany do prezydenta Chińskiej republiki Ludowej Xi Jinpinga, podpisany przez 154 laureatów Nagrody Nobla.

492px-Solidarity_with_Liu_Xiaobo.jpg "Szanowny Panie Przewodniczący Xi
Nasz kolega, Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo ma zdiagnozowanego raka wątroby. Jego żona Liu Xiaowi, która przez siedem lat była przetrzymywana w areszcie domowym jest także chora. Chcą opuścić kraj, aby otrzymać opiekę medyczną. Czas ucieka. Apelujemy do rządu chińskiego aby ze względów humanitarnych zezwolił Liu Xiaobo i Liu Xiaowi na wyjazd do Stanów Zjednoczonych w celu leczenia.
Do wiadomości:
Sz. Pan Donald J. Trump, Prezydent Stanów Zjednoczonych
Sz. Pan Rex Tillerson, Sekretarz Stanu USA
Sz. Pan Terry Branstad, Ambasador USA w Chińskiej republice Ludowej"
Pełna lista sygnatariuszy i oryginalna treść listu dostępna na stronie organizacji Freedom Now

Swoje zaniepokojenie stanem zdrowia Liu Xaobo wyraził również J. Św. Dalajlama.
"Byłem wypełniony radością, że kolega laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Liu Xiaobo, został zwolniony z więzienia, a potem wypełniony smutkiem gdy dowiedziałem się, że jest w tak złym stanie zdrowia.
Liu Xiaobo jest jednym z najważniejszych w Chinach więźniów sumienia. Uważam, że inicjatywy, za które został surowo ukarany, doprowadziłyby do bardziej harmonijnych, stabilnych i zamożnych Chin, co z kolei przyczyniłoby się do bardziej pokojowego świata. Osobiście byłem bardzo poruszony i udzielałem pełnego poparcia, gdy setki chińskich intelektualistów i zatroskanych obywateli, zainspirowanych przez Liu Xiaobo, podpisały Kartę 08, wzywającą do zaprowadzenia w Chinach demokracji, wolności i praworządności.
Wielu ludzi, którzy przyszli do mnie, prosiło, bym się modlił o jego dobre samopoczucie.
Mam nadzieję, że Liu Xiaobo otrzyma najlepsze dostępne leczenie i oferuję modlitwy w tej intencji.
28 czerwca 2017"

W piątek 30 czerwca jednoznaczne oświadczenie wydała Federica Mogherini, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych.
"Ze względu na pogarszające się zdrowie i poważny stan laureata Nagrody Nobla Liu Xiaobo, Unia Europejska oczekuje od Chińskiej Republiki Ludowej natychmiastowego zezwolenia ze względów humanitarnych na wybór miejsca według jego uznania, w Chinach lub za granicą.
Jednocześnie spodziewamy się, że Chiny usuną wszelkie ograniczenia w podróżowaniu żony i rodziny pana Liu. Muszą mieć oni możliwość spotykać się z kim i kiedykolwiek zechcą oraz swobodę w komunikacji się ze światem zewnętrznym"

W poniedziałek 3 lipca, dzień prze wizytą prezydenta ChRL Xi Jinpinga, na temat Lu Xiaobo wypowiedział się rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert: "Rząd uważa, że w tak trudnej sytuacji najwyższym priorytetem powinno być humanitarne rozwiązanie dla Liu Xiaobo".

Krytyk literacki, pisarz, były profesor Beijing Normal University Liu Xaobo brał udział w protestach na placu Tian'anmen w 1989 roku, za co spędził dwa lata w areszcie. W 1996 roku został skazany za swoją działalność na trzy lata więzienia za "zakłócanie porządku społecznego".
W 2009 został skazany roku na 11 lat więzienia z paragrafu o "podżeganiu do obalenia ustroju" za udział w tworzeniu manifestu "Karta 08" podpisanego przez 350 chińskich intelektualistów. Dokument zawiera 19 postulatów, m.n wprowadzenia niezawisłego sądownictwa, przestrzegania praw człowieka, wolności stowarzyszeń, słowa i religii, publicznej kontroli urzędów państwowych, ochrony własności prywatnej, reformy podatkowej i wprowadzenia ubezpieczeń społecznych. Charakterystyczne że funkcjonariusze reżimu KPCh oprowadzili do usunięcia tego dokumentu z Wikiźródeł. Jest on dostępny, w oryginale i angielskim przekładzie, na stronie komisji Kongresu USA.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer