Budowanie demokracji, wolności i pokoju w Azji

1 Międzynarodowa Konferencja "Budowanie demokracji, wolności i pokoju w Azji", zorganizowana przez Tibetan Youth Congress, największą tybetańską organizację emigracyjną, odbyła się w dniach 11-12 maja w indyjskim centrum Międzynarodowym w New Delhi.
international-conference-on-peace-in-asia-held-in-delhi-pg.jpgW konferencji wzięli udział działacze społeczni i organizacje działające na rzez budowy społeczeństwa obywatelskiego, praw człowieka wolności i demokracji z 12 krajów: Mongoli, Hongkongu, Indii, Japonii, Myanmy (Birmy), Nepalu, Filipin , Korei Południowej, Tajwanu, Tajlandii, Indii, Tybetu i Wietnamu. Celem spotkania było omówienie strategii promowania i budowania wolności, demokracji i pokoju w Azji.

Gościem specjalnym konferencji był Ashok Sajjanhar były ambasador Indii w Szwecji i sekretarz Narodowej Fundacji Na Rzecz Harmonii Społecznej (National Foundation for Communal Harmony). Głównym celem Fundacji jest zapewnienie fizycznej i psychicznej pomocy, i rehabilitacji dzieciom będącym ofiarami różnego rodzaju przemocy. Fundacja zajmuje się również kwestiami integracji narodowej i wspólnotowej harmonii. Liczące ponad miliard mieszkańców Indie są krajem 22 języków urzędowych, blisko 10 narodowości i wielu religii.
Na konferencji wystąpili również min. gandysta Rajiv Vora przewodniczący "Swaraj Peeth Trust: A Gandhian Center for Nonviolence" z Indii, i Namrata Hasija z "Center for China Analysis and Strategy" z Tajwanu

Przewodniczący Tybetańskiego Kongresu Młodzieży Tenzin Jigme powiedział "To dobry pierwszy krok. Obawy dotyczące ekspansjonistycznej polityki Chin są prawdziwe i wszyscy uczestnicy uznali potrzebę współpracy w celu przezwyciężenia wyzwań, przed którymi stoimy. Nadzieją jest wykorzystanie pomysłów i strategii wytyczonych podczas konferencji, aby zapewnić poszanowanie praw wszystkich ludzi ", "obecnie bardziej nią kiedykolwiek istnieje rzeczywista potrzeba zbudowania koalicji podobnie myślących narodów i grup by wspólnie stawić czoła wyzwaniom", "istnieje ścisły związek między wartościami demokratycznymi a podstawową ludzka dobrocią".
"Tam gdzie istnieje demokracja, tam obywatele maja większe możliwości wyrażania swoich podstawowych cech ludzkich a tam gdzie dominują te podstawowe ludzkie cechy, istnieje większa możliwość umacniania demokracji".

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że prawa człowieka są obecnie zagrożone w całej Azji. Odwołując się do przypadających w tym roku 70 rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw człowieka i 25 rocznicy Wiedeńskiej Konferencji praw człowieka aktywiści podkreślili związek wolności, praw człowieka i demokracji.
Delegaci potępili agresywną politykę i opresyjne reżimy w Azji. Wezwali również rząd Chińskiej Republiki Ludowej do podjęcia natychmiastowych działań w celu zapewnienia wolności, przestrzegania praw człowieka i samostanowienia mieszkańcom Tybetu, Hongkongu i Tajwanu oraz o zaprzestanie agresywnej polityki i ingerencji wobec takich państw jak Tajlandia, Myanma, Japonia, Nepal, Wietnam i indie.

Konferencja jest kolejnym krokiem w budowaniu przez młodych aktywistów z Azji międzynarodowej sieci współpracy na rzecz demokracji i praw człowieka. Pokazuje też jakim absurdem i kłamstwem jest, propagowanie szczególnie przez władze ChRL ale tez inne reżimy w Azji, twierdzenie, że demokracja i prawa człowieka to wyłącznie specyfika Zachodu i nie odpowiadają one azjatyckiej specyfice czy mentalności.


źródło:
tibetsun.com
thetibetpost.com
tibetexpress.net

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer