Administracja Donalda Trumpa podwójnie pozwana do sądu za politykę antyśrodowiskową

Amerykańska organizacja ekologiczna Center for Biological Diversity (Centrum na Rzecz Biologicznej Różnorodności) dwa razy w ciągu dwóch dni pozwała do sądu szkodliwe dla środowiska posunięcia prezydenta Trumpa.
Pierwsze dotyczyło ogłoszonego przez Trumpa planu zniesienia wprowadzonego przez Obamę moratorium na wydawanie koncesji wydobywczych pod kopalnie węgla, obejmujących dziesiątki tysięcy akrów.
Następny pozew dotyczy pozwolenia na budowę kontrowersyjnego i oprotestowanego od wielu lat ropociągu XL Keystone, który ma transportować 35 mln galonów ropy dziennie z kanadyjskich kopalń łupków bitumicznych do Amerykańskich rafinerii w Teksasie. Na swej drodze miałby przecinać wiele rzek, strumieni i mokradeł, które stanowią rezerwuary wody pitnej dla milionów ludzi oraz zapewniają siedliska dla co najmniej 20 rzadkich i zagrożonych gatunków, w tym żurawi amerykańskich. Ponadto ropociąg przyczyniłby się do wzrostu wydobycia łupków bitumicznych w Kanadzie. Kopalnie te należą do strefy największej katastrofy ekologicznej na świecie, a ropa z łupków, włączając cały proces technologiczny jej wydobycia, przetworzenia i zużycia jest wysoce emisyjny i wodochłonny.

Ruch oporu przeciwko szkodliwej polityce Trumpa osiąga najwyższy bieg gwałtownie rozprzestrzeniając się z ulic do sal sądowych. Te hamujące pozwy sądowe są nieodzowne, aby powstrzymać Trumpa, z kolei pomoc ludzi wspierających organizacje ekologiczne, takie jak Center for Biological Diversity, jest nieodzowna, aby mogły tego dokonać.

Źródło: Center for Biological Diversity - newsletter
Tłumaczenie i opracowanie: Tomasz Nakonieczny

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer