Buen Vivir, czyli filozofia prawdziwie dobrego życia

W krajach Ameryki Południowej, w Ekwadorze, Peru i Boliwii, pośród rdzennych kultur indiańskich kształtuje się zupełnie nowa koncepcja życia społecznego, która może stać się wspaniałą alternatywą dla kapitalizmu i komunizmu. Taka „trzecia droga”.

“Buen Vivir”, czyli po hiszpańsku „dobre życie, przez Indian Kichwa określane mianem Sumak Kawsay to filozofia życia i bycia, bynajmniej nie mająca nic wspólnego z „dobrym życiem” w naszym potocznym rozumieniu, czyli beztroskim i lekkim, najlepiej z dużą ilością pieniędzy i możliwością bezgranicznej konsumpcji dóbr. Nic z tych rzeczy!

Buen Vivir odnosi się za to głębszego sensu odczuwania radości – koncepcji obecnej w rdzennych kulturach amazońskich, według której osoba prawdziwie szczęśliwa żyje w połączeniu z naturą i dba o nią tak, aby ta mogła się trwale rozwijać.
Koncepcja ta stawia wyżej wzajemne harmonijne relacje między ludźmi oraz zdrowe środowisko naturalne, niż gromadzenie dóbr materialnych.

Idea Buen Vivir została po raz pierwszy wprowadzona do konstytucji Ekwadoru w 2008 r.
W 2013 r. zostało utworzone Ministerstwo ds. Buen Vivir w rządzie Ekwadoru, stawiające sobie za cel ustanowienie takiej kultury, w której ludzie żyją w harmonii z naturą we wzajemnym pokoju, czując więź z Pachamamą*, Matką Ziemią.
To niezwykłe Ministerstwo dąży do podniesienia standardu życia w społeczeństwie innymi środkami, niż zwykła produkcja większej ilości dóbr.
Zmiany, jakie próbuje wprowadzić polegają na zwiększeniu dostępu do edukacji, zapewnieniu lepszej opieki zdrowotnej dla każdego oraz oparciu gospodarki narodowej na odnawialnych źródłach energii.

Wyzwanie to nie jest łatwe w obliczu wielkiego zadłużenia Ekwadoru w chińskich bankach, które grozi zaprzepaszczeniem tej idei przez kraj, który chcąc spłacić zobowiązania jest gotowy otworzyć swoje dziewicze obszary Andów i Amazonii dla firm górniczych, paliwowo-energetycznych oraz dla hydroenergetyki.

Pozostaje więc trzymać kciuki, aby idea "prawdziwie dobrego życia" przeważyła szalę w kreowaniu przyszłości kraju.
Sukces pełnego ukorzenienia koncepcji Buen Vivir w społeczeństwie Ekwadoru byłby wspaniałym precedensem pozytywnie oddziałującym nie tylko na państwa regionu Ameryki Południowej, ale stałby się też swoistym przesłaniem, propozycją skierowaną do całej ludzkości, że można, że da się przeprojektować ład społeczny na bardziej życzliwy, tak ludziom, jak i przyrodzie, Pachamamie, Matce Ziemi.

* Słowo "Pachamama" wywodzi się z języka Qechua, którym posługują się mieszkańcy Andów – potomkowie Inków.
Jest to określenie inkaskiej boginii, żeńskiej manifestacji Boskości, świętej obecności Ziemi, Nieba Przestrzeni i Czasu.

Opracowanie:
Tomasz Nakonieczny

Źródło:
Pchamama Alliance
http://www.pachamama.org/blog/ecuadorian-minister-of-buen-vivir-freddy-e...

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer