151 samospalenie w Tybecie

Niezidentyfikowana osoba dokonała aktu samospalenia w pobliżu klasztoru Kirti w miescie Ngaba, we wschodnim Tybecie, w chińskije prowincji Syczuna, w sobotę wieczorem.
Osoba ktora sie podpaliła została szybko ugaszona i zabrana przez miescowe słuzby bezpieczeństwa. Nie ma na jej temat żadnych informacji. Nie jest znana nawet płeć osoby ktora się podpaliła.

"Chiński rząd powinien zająć się uzasadnionymi skargami narodu tybetańskiego i dokonać przeglądu swojej nieudanej polityki, która zrodziła ponurą sytuację, w której Tybetańczycy uciekają się do samospaleń, by zaprotestować przeciwko chińskim rządom w Tybecie", oświadczył Prezydent Central Tibetan Admistration, emigracyjnego rządu tybetańskiego.

W 2011 roku J. Św. XIV Dalajlama Tybetu Tenzin Gyatso zrezygnował z wszystkich funkcji państwowych a rząd emigracyjny jest formowany w wyniku demokratycznych wyborów przprowadzanych wśród tybetańskiej diaspory.
Od 1950 roku Tybet jest okupowany przez Chińską Republikę Ludową. Terror jaki pomimo chińskich zapewnień, trwa cały czas w Tybecie można porównać z początkami stanu wojennego czy czasami stalinowskimi. Do więzienia można trafić m.in. za posiadanie zdjęcia J. Św. Dalajlamy czy odprawianie religijnych rytuałów bez pozwolenia. Sytuację w Tybecie dobrze ilustruje historia Czcigodnego Tenzina Delega Rinpoche, nauczyciela buddyjskiego i działacza społecznego skazanego po sfingowanym procesie i zmarłego, z niewiadomych przyczyn w więzieniu. Sprawa Tenzina Tulku jest modelowym przykładem działania zbrodniczego reżimu w Pekinie. Skorumpowani urzędnicy, fingowane procesy, łączenie najgorszych cech kapitalizmu i systemu sowieckiego.
Ogromne znaczenie Tybetu jest oczywiste po spojrzeniu na mapę. To klucz, czy tez jeden z kilku kluczy do panowania nad Azją.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer